Dr John Gottman i jego żona dr Julie Gottman przez ponad 40 lat zajmowali się badaniem komunikacji między ludźmi, którzy pozostawali ze sobą w bliskich relacjach. Szukając powtarzających się schematów, przeanalizowali rozmowy i sposób bycia kilku tysięcy par. W oparciu o wieloletnie badania wskazali 6 oznak, które mogą zwiastować separację lub rozwód.

Szorstki początek rozmowy

Pierwszą oznakę, że dyskusja nie będzie udana, stanowi sam wstęp. Jeśli rozmowa zaczyna się oschle lub szorstko, np. od krytyki, sarkazmu, oskarżeń, to raczej mało prawdopodobne, że uda się dojść do pozytywnego zakończenia sporu. Stwierdzenia: „Bo ty nigdy…”, „bo ty zawsze…” pociągają za sobą zwykle nieprzyjemne konsekwencje, a rozmówca najczęściej przyjmuje postawę obronną. Według statystyk, w 96% przypadków po trzech minutach można przewidzieć, z jakim skutkiem się zakończy taka konwersacja.

Czterech Jeźdźców Apokalipsy

„Czterej Jeźdźcy Apokalipsy” są w stanie rozbić każdy związek. Należy mieć się na baczności, jeśli w związku nagminnie występują krytycyzm, pogarda (upokarzanie partnera, sarkazm), obrona (postrzeganie siebie jako ofiary sprawia, że bronimy się, podważamy argumenty rozmówcy i próbujemy je torpedować swoimi) oraz wycofanie (zamykanie się w sobie, wycofanie z rozmowy, cisza), które jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczne dla relacji.

Zalewanie negatywnymi emocjami

Występuje, gdy negatywne nastawienie partnera, np. jako krytyka, czy pogarda, jest nagłe, przytłaczające i pozostawia drugą osobę w zaskoczeniu lub w szoku. Rozpad związku jest prawdopodobny, jeśli podczas sporu występują razem ostry wstęp oraz zalewanie partnera negatywnymi emocjami, pod wpływem „Czterech Jeźdźców Apokalipsy”.

Nieudane próby naprawy sytuacji

Zdarza się, że separację czy rozwód można przewidzieć, słuchając dyskusji dotyczącej nieporozumienia. Dlaczego? Pary mają tendencję do powtarzania schematu przebiegu rozmowy. Istotnym elementem tego wzoru jest to, czy są próby złagodzenia napięcia, naprawienia sytuacji i czy są udane, czy nie. Powtarzające się niepowodzenia będą raczej złym znakiem.

Reakcje ciała

Parom znajdującym się w poważnym kryzysie towarzyszy wysoki poziom stresu. Reakcje fizyczne, które występują u spierających się to m.in. szczękościsk, uderzenia gorąca, duszności, drżenie rąk lub głosu, przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie. Takie odczucia nierzadko utrudniają konstruktywną rozmowę.

Brak miłych/dobrych wspomnień

Jeśli małżonkowie są szczęśliwi, to chętnie wspominają przeszłość. Przypominają sobie chwile pełne pozytywnych emocji, ciepłych uczuć. Natomiast, gdy mówią o trudnych sytuacjach, opisują wysiłek, jaki włożyli, by zmierzyć się z przeciwnościami losu. Podkreślają, że w trudnych chwilach mogli liczyć na siebie i czerpać siłę z tego, czego wspólnie doświadczyli, że ich to umocniło. Złym znakiem jest, gdy małżonkowie nie potrafią i stanowczo nie chcą przywołać dobrych, ważnych chwil z wspólnej przeszłości.

Obserwuj i polub naszą stronę
error

Dodaj komentarz