Pamiętasz swoje dzieciństwo? Co mówili rodzice? ….”Musisz się bardziej postarać!…. Nie jesteś dobry w tym co robisz! Inni są od ciebie lepsi! ….” czy słyszysz teraz to co mówi Twój/twoja partner/ka… „Spójrz na siebie… kto by cię chciał??!! Do końca życia sobie nikogo nie znajdziesz!” …. I tak tkwisz w toksycznym związku… wierzysz, że to wszystko prawda… Buntujesz się wewnętrznie, ale nie masz siły aby wyjść z tej chorej relacji…

Pewność siebie budowali w nas rodzice i otoczenie szkolne. Mówili Ci kim jesteś i jakim masz być człowiekiem! Czasem robili to w bardzo zły sposób…(bądź grzeczny, nie wierć się, zobacz inne dzieci są grzeczne, jesteś głupkiem, nie masz rozumu… ), uczyli unikać konfliktów z pijanym ojcem, mówili co i jak masz zrobić…..

Wchodzisz potem w dorosłe życie ze swoimi „powinnościami” i wklejasz się w otoczenie….. żeby być niewidocznym, tak jak dla ojca….. lubianym, tak jak dla kolegów….. grzecznym, tak jak dla mamy…. zaradnym, tak jak dla dysfunkcyjnej rodziny….. Nie masz pewności siebie,bo nie wiesz kim naprawdę jesteś. Oprócz realizowania czyichś oczekiwań, myślisz, że na nic nie zasługujesz i za wszelką cenę musisz dostosować się do otoczenia.

Akceptacja siebie jest absolutnie podstawowym warunkiem do uzyskania pewności siebie!

Dlaczego pozwalasz sobie, żeby bliscy Cię źle traktowali? Podstawową kwestią jest tu szacunek do siebie, którego Ci brakuje! Pewność siebie nie jest arogancją! Pewność siebie to budowanie wewnętrznej siły!

Okazywanie sobie szacunku ma magiczne oddziaływanie na Twoje środowisko. Kiedy siebie szanujesz, automatycznie szanują Ciebie inni. Postawa pełna godności, poczucia własnej wartości, wewnętrzny spokój i zadowolenie wymuszają schylenie przed Tobą czoła. Jedno spojrzenie, krótka wymiana zdań – i od razu widać, że nie pozwolisz nikomu sobą manipulować.

W pewnym więzieniu psychologowie przeprowadzili wywiady z dużą grupą więźniów, którzy trafili za kratki z powodu znęcania się nad innymi. Okazało się, że modus operandi tych przestępców był następujący: wybierali oni na swoje ofiary osoby skulone, niepewne siebie, sprawiające wrażenie lękliwych.

Warto zatem uświadomić sobie, jakie sygnały wysyłamy do otoczenia. Być może zmiana naszej postawy może spowodować odmienną reakcję osób wykazujących brak szacunku i złe traktowanie.

POZNAJ SIEBIE NA NOWO

Zdaj sobie sprawę z wszystkich swoich wad i zaakceptuj je. Doceń swoją wartość, bo jesteś absolutnie wyjątkową osobą i zasługujesz na to, aby czuć się ze sobą świetnie.

Oczywiste jest, że nawyki jakie posiadasz determinują Twoje spojrzenie na siebie! To właśnie należy zmienić!

Pamiętaj, że nie jest Twoją winą to, że masz takie a nie inne przekonania o sobie! Nie odpowiadasz też za to, że jesteś osobą zamkniętą sobie i tracisz poczucie godności. To nie Twoja wina, że nie masz pewności siebie!

TO NIE TWOJA WINA, ŻE TAK CIĘ WYCHOWANO!

Nasze nawyki i przekonania kształtowały się w dzieciństwie. Wtedy poziom samoświadomości był bardzo niski, a priorytetem było przetrwanie za wszelką cenę.

Dobra wiadomość jest taka, że to są tylko uwarunkowania. Nie mają one nic wspólnego z tym, kim naprawdę jesteśmy w głębi duszy. Uświadomienie sobie tych podstaw otwiera drogę do zmiany, a poznanie siebie jest pierwszym krokiem w budowaniu poczucia pewności siebie!

Łatwo powiedzieć, że rozwiązaniem tej sytuacji jest eliminacja negatywnych emocji, przekonań znajdujących się na drodze??… Tak… taka teoria jest bardzo prosta… a praktyka? wbrew pozorom, prosta 🙂 Pewności siebie można się nauczyć!

ZMIEŃ SIEBIE, A ZMIENI SIĘ TWOJE OTOCZENIE

Pewność siebie to budowanie wewnętrznej siły. To niesamowite i krzepiące, ile w nas sił do zmiany – o których często nawet sami nie wiemy. Trzeba tylko, i aż, zrobić pierwszy krok do zmian, a reszta ułoży się sama 🙂

Rzeczy, z którymi były kłopoty, staną się normalnością i rzeczywistością. Chcesz siebie sprawdzić? Pomyśl o tym, co sprawia Ci największą trudność, czego się obawiasz… i zastanów się czy jesteś gotowy/a zrobić coś co pozwoli Ci to przezwyciężyć? Nie? koniecznie trzeba to zmienić! Pamiętaj, że pewność siebie wyrażamy w każdej czynności jaką wykonujemy! Nieważne, czy jest to zwrot przeterminowanego towaru, możliwość rozpoczęcia rozmowy z płcią przeciwną, czy zdolność do wystąpień publicznych.

Jeśli będziesz zadowolony/a z siebie, to nagle okaże się, że wszystkie działania przyjdą Ci z łatwością! Wówczas życie stanie się radosne i bogate w pozytywne emocje 🙂

Staniesz się osobą zrelaksowaną i opanowaną! Dzięki temu wszystkie decyzje i zachowania będą optymalne i trafne. Wówczas nastąpi permanentna zmiana myśli i czynów. Wisienką na torcie będzie uzyskanie osiągnięcie kontroli nad samym sobą i podejmowanie racjonalnych decyzji. Prawda, że to właśnie jest szczęście?! 🙂 Radość? 🙂 Czyż nie warto podjąć wszelkie kroki, aby to osiągnąć?! Warto!

Warsztaty, które znajdziesz tutaj, to droga do wypracowania nowych, lepszych nawyków. Przekonasz się, jak wraz z pojawianiem się pierwszych małych sukcesów znacząco wzrośnie Twoja motywacja do zmiany. 

Dodaj komentarz