Jak często zdarza Ci się robić coś na co zupełnie nie masz ochoty? Jak często ulegasz innym choć jest to sprzeczne z Twoimi poglądami? Czy naprawdę możesz sobie na to pozwolić? Czy wiecznie chcesz być dla innych drabiną do sukcesu, czy też sam chcesz się po tej drabinie wdrapać?

Warto pamiętać o tym, że nasze potrzeby są tak samo istotne, jak potrzeby innych. Jeśli chcesz by inni byli dla Ciebie dobrzy, Ty też taki dla siebie bądź.

Pamiętaj, że jeśli asertywność jest Ci zupełnie obca, możesz mieć problem ze spełnianiem swoich marzeń, z osiągnięciem życiowego sukcesu. Ludzie szybko wyczują, że można Tobą manipulować, że można wykorzystać Cię do osiągnięcia ich własnych celów.

Kiedy nie jesteś osobą asertywną to nie wyrażasz w pełni – szczerze i otwarcie – tego co myślisz, co czujesz, czego pragniesz. Twoja komunikacja staje się niejasna, mętna, pełna niedopowiedzeń – a to powoduje wiele nieporozumień zarówno w kontaktach osobistych jak i zawodowych.

Dajesz się często wykorzystywać i manipulować sobą, ponieważ podporządkowujesz swoje działania i wypowiedzi temu, co myślą o tobie inni. Tak bardzo ważne jest, żeby się przypodobać i być akceptowanym, że nie wyrażasz swoich poglądów (lub zmieniasz je w zależności od opinii rozmówcy) i zgadzasz się na coś, na co nie wcale nie masz ochoty… 

Bez asertywności nie ma skutecznych negocjacji i wyrażania swoich opinii! Stajesz się zbyt uległy wobec innych, lub przeciwnie, zbyt agresywnie forsujesz własne przekonania i poglądy. Doprowadza to do licznych konfliktów, które uniemożliwiają wzajemne porozumienie i współpracę.

ZMIEŃ TO!

Tworzenie naprawdę bliskich, harmonijnych więzi jest wówczas bardzo utrudnione, ponieważ komunikując się w taki sposób, nie pozwalasz innym naprawdę siebie poznać, zrozumieć i pokochać.

Asertywność daje zadowolenie, satysfakcję, poczucie, że dbasz o siebie i że dbasz o dobre, prawidłowe relacje z innymi (np. nie dajesz się wykorzystywać). Pewność, że zużywasz swój czas i energię we właściwy sposób, nie tracisz go na sprawy niepotrzebne i na ludzi, którzy nie doceniają tego, co robisz.

Ważne jest by umiejętnie wyznaczyć granice, w które inni nie mogą ingerować. Jeśli nie masz ochoty czegoś robić, powiedz o tym wprost, zamiast uciekać się do wymówek. Nie musisz szukać usprawiedliwienia dla tego, że nie masz ochoty czegoś zrobić, bo po prostu masz do tego pełne prawo! Być asertywnym to znaczy nie zmuszać się do robienia czegoś, na co wcale nie ma się ochoty.

Przede wszystkim należy się wyrażać jasno i otwarcie. W sposób szczery, zgodny z prawdą, naszymi przekonaniami i uczuciami mówić NIE lub TAK. Starać się nie kłamać, każdy człowiek ma prawo być sobą i popełniać błędy. Gdy jesteś atakowany – broń się. Nie pozwalaj na naruszanie godności osobistej i na to, by traktowano cię w sposób raniący. Pomocne mogą być zdania typu: „Nie chcę żebyś się zwracał do mnie w ten sposób”. 

Gdy się nie zawiniło, nie należy przepraszać ani nie powinno się nadmiernie tłumaczyć i usprawiedliwiać. W momencie gdy chcesz być dobrze zrozumiany – wyjaśniaj! Gdy czegoś nie rozumiesz – masz prawo do zadania pytania. Realizuj swoje cele. Ale jednocześnie nie napadaj na innych i przyznaj im te same prawa. 

Asertywność to autentyczność!

Jeśli chcesz by inni ludzie Cię szanowali, musisz być osobą asertywną, bo w ten sposób pokazujesz, że Ty też siebie szanujesz. Ludzie asertywni są przede wszystkim szczerzy i autentyczni w tym co robią, a otoczenie to szanuje i ceni! Nie warto być uległym. Można co najwyżej szukać kompromisu, a to zupełnie coś innego.

Dużym problemem jest to, że ludzie błędnie postrzegają asertywność. Większości wydaje im się, że jeśli będą próbowali być asertywnymi, to inni odbiorą ich jako egoistów lub osoby nastawione roszczeniowo. Wszystko zależy jednak od tego jak wyrażasz swoją asertywność. Jeśli wyrażasz swoją opinię lub odmawiasz, to nigdy nie rób tego w sposób agresywny czy niegrzeczny.

Niektórzy ludzie pewne cechy mają we krwi, inni natomiast muszą nad nimi ciężko pracować. By być asertywnym trzeba również uwierzyć w siebie i własną wartość. Bez tego ciężko być wiarygodnym, w tym co się robi i mówi. Warto jednak codziennie podejmować wysiłek, gdyż efekty uwolnią nas od wielu życiowych problemów.

ASERTYWNOŚCI MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ!

Spróbuj teraz.

Może właśnie to jest czas dla Ciebie. Czas na bycie asertywnym!

Pora na naukę? Tak! Przekonasz się, jaka to przyjemność, kiedy zaczniesz być asertywny 🙂

To nie jest łatwe. Wymaga pracy i konsekwencji. Asertywność trzeba ćwiczyć oraz ją doskonalić. Codziennie. W każdej chwili. Aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.

Pamiętaj, aby w swoich działaniach i w kontaktach z innymi nastrajać się pozytywnie i nie przewidywać zawczasu klęsk – nie zamartwiać się na zapas. 

Trzeba odważnie umieć o siebie zawalczyć i uznać, że Twoje potrzeby i wartości są tak samo ważne jak potrzeby i wartości innych ludzi. Warto rozwijać w sobie postawę asertywną, ponieważ umożliwia nam ona satysfakcjonujące kontakty z innymi ludźmi, osiąganie własnych celów i szczęśliwsze, bardziej spełnione życie. 

Jeśli jednym z Twoich wniosków jest refleksja, że chcesz pracować nad sobą, to tutaj jest Twój czas na zmiany …

Dodaj komentarz