Inne strategie praktykują optymiści a inne pesymiści. Warto im się przyjrzeć.

Strategia radzenia sobie ze stresem w wydaniu optymistów jest zazwyczaj skoncentrowana na zadaniu. Styl skoncentrowany na zadaniu określa styl radzenia sobie ze stresem, polegający na podejmowaniu działań, aktywności, zmierzającej do rozwiązania problemu. Osoby funkcjonujące w taki sposób, mają w sytuacjach stresowych, tendencję do podejmowania wysiłków zmierzających do rozwiązania problemu poprzez próby zmiany sytuacji. Koncentracja na zadaniu lub planowaniu rozwiązania problemu.

Pesymiści wykorzystują strategie skoncentrowane na własnych emocjach. Styl ten dotyczy osób, które w sytuacjach stresowych wykazują tendencję do koncentracji na sobie, na własnych przeżyciach emocjonalnych, takich jak złość, żal, poczucie winy. Osoby te mają tendencję do myślenia życzeniowego i fantazjowania. Działania takie mają na celu zmniejszenie napięcia emocjonalnego związanego z sytuacją stresową. Czasami mogą powiększać poczucie stresu, powodować wzrost napięcia lub przygnębienie. Często jest też i tak, że ten sposób radzenia sobie ze stresem potęgowany jest dodatkowo przez styl skoncentrowany na unikaniu. Charakterystyczny jest on dla osób, które w sytuacjach stresowych wykazują tendencję do unikania doświadczania i przeżywania tej sytuacji. Styl ten może przyjmować dwie formy – angażowanie się w inne czynności, np. oglądanie telewizji, przeglądanie rozmaitych portali, gry komputerowe, objadanie się, ucieczka w sen, w nałogi, albo poszukiwanie różnego rodzaju kontaktów towarzyskich.

Podejmowanie prób zrozumienia istoty problemu, szukanie rozwiązania lub pomocy w jego rozwiązaniu oraz aktywne działanie, zmierzające do uporania się z nim, zwiększa za każdym razem naszą samoocenę w zakresie możliwości wpływania na to, co nam się przydarza.Wzrasta zaufanie do siebie, do własnych umiejętności i możliwości. To podnosi nasz poziom optymizmu.

Źródło i inspiracja: Przypadki z życia, Martin E.P. Seligman – „Optymizmu można się nauczyć, jak zmienić swoje myślenie i swoje życie”, „Co możesz zmienić a czego nie możesz”, „Prawdziwe szczęście”.

Obserwuj i polub naszą stronę
error

Dodaj komentarz