bo całkiem niechcący, zniszczysz sobie następne lata życia

Otaczasz się smutkiem i zwątpieniem, nie widzisz możliwości wyjścia z kryzysowej sytuacji w jakiej jesteś? Pamiętaj – to Ty decydujesz o tym jak wygląda Twoje życie.

Zatrzymaj się na chwilę, znajdź czas i przestrzeń, aby zorientować się, czy nie znajdujesz się w jednej z tych sytuacji:

> czujesz, że nie masz na nic wpływu i działasz jak „na autopilocie”
> Zapominasz o sobie i nieustannie starasz się zadowolić innych
> nie potrafisz określić własnych potrzeb
> nie wiesz jak postawić granice, aby potrzeby innych nie naruszały Twoich potrzeb

Brzmi znajomo? Pora na zmiany i przejęcie kontroli nad swoim życiem! Przecież nie chcesz tkwić w tym kole beznadziejności i braku lepszych perspektyw.

Najpierw pomyśl o sobie!

Wmawiano Ci, że musisz spełniać oczekiwania innych osób, zanim pomyślisz o sobie? Nie odkrywasz swoich potrzeb, bo przekonano Cię, że musisz ulegać i dostosowywać się do otoczenia? To nie jest droga do szczęścia i radości z życia!

Chcesz stale czuć się „ok”, „w porządku”, chcesz aby wszyscy Cię lubili? Czy to faktycznie daje Ci radość czy raczej pozwala na uniknięcie stresu związanego z wyrażaniem siebie i swoich oczekiwań?

Boisz się odrzucenia, kiedy ktoś usłyszy Twoje „nie”? Tracisz w ten sposób niezbędne dla rozwoju, doświadczenie życiowe. Możliwość bycia naprawdę wolnym i szczęśliwym. Nie mówisz – tego co myślisz? co czujesz? Czego potrzebujesz w relacji z najbliższą osobą?

Jeśli próbujesz spełnić oczekiwania innych osób i tkwisz w wyniszczającym cyklu chaosu i żalu, to przyjmij do wiadomości, że nie możesz być wszystkim dla wszystkich i wszędzie naraz. Rzeczywistość jest jednak taka, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje granice.

Czekanie na zmiany nie spowoduje zmian

A może czekasz na cud? Muszę Cię zmartwić – dokonywanie cudów mieści się w skłonności do szybkiego podejmowania decyzji, w odwadze i akceptacji ryzyka, a nie w staniu w miejscu i oczekiwaniu na zmiany! Magiczne zmiany nie następują „same z siebie”! To Ty musisz ich dokonać! Zatem, jeśli będziesz stać w miejscu i czekać, że twoja rzeczywistość się zmieni – to… niestety tak się nie stanie!

Nie rezygnuj z działania, gdy mogłoby ono być kluczowe! Nie bój się „wychylić”! Tylko zdecydowane działania mogą zmienić Twoje życie!

Popełnianie błędów jest czymś bardzo ludzkim. Nie pozbawiaj się tej szansy. Nikt nie jest idealny i nie myli się ten co nic nie robi! Dążenie do doskonałości nie pozwoli Ci docenić prawdziwego szczęścia! Nie bierz wszystkiego „do siebie”! Nie bój się krytyki! To, co ludzie mówią i robią, mówi znacznie więcej o nich niż o Tobie. Reakcje ludzi na Twoje słowa i zachowania wynikają z ich doświadczeń i odmiennej od Twojej, perspektywy.

Nie jesteś przekonany/a? A może po prostu boisz się wyjść poza swoją strefę komfortu rozumianą jako coś co znam i obawiam się to zmienić, bo nie wiem co mnie czeka, jeśli podejmę decyzję zmieniającą swoje życie…??

Nie jesteś za stary, za młody, zbyt zajęty lub zbyt wykształcony, aby znaleźć wartość i radość w nowych, nieoczekiwanych momentach. Przecież nigdy nie mamy pewności, co do tego, kiedy następne zdarzenia zmienią nasze życie o 180 stopni.

Wsłuchaj się w siebie

Nie oczekuj, że wszystko w twoim życiu zawsze pójdzie zgodnie z planem – chcesz planu tam, gdzie rządzi nieprzewidywalność? Trzymaj się po prostu swoich wartości, to naprawdę wystarczy! W końcu życie jest bardziej przygodą, niż wycieczką z przewodnikiem.

Posłuchaj siebie, swojego wewnętrznego głosu….. Jest najlepszym drogowskazem, choć nie zawsze chcesz go wysłuchać! Ale postaraj się go chociaż zauważyć.

Nie przejmuj się, jeśli sam/a nie dajesz rady zmienić coś w swoim życiu! To normalne i nie należy rezygnować z siebie tylko dlatego, że jest trudno. Nie bój się. Przede wszystkim, weź życie w swoje ręce, nie czekaj na cud, bo tylko sam/a możesz zdecydować o zmianie!

„Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie” powiedział Mahatma Gandhi. Trzymaj się mocno swoich podstawowych wartości, ale otwieraj też swoje serce i umysł na nowe pomysły, wyzwania i doświadczenia.

Rozwijaj się z nami! Przejdź przez 7 etapów zmian! To tylko kilka tygodni! Etapy rozwoju znajdziesz tutaj ! Ważne, żeby zaliczyć wszystkie 7! Potem się zdziwisz swoją postawą wobec siebie i innych! 🙂 niech moc będzie z Tobą 🙂

Dodaj komentarz