Krzysztof Janczar

 Aktor

 Historia jego życia jest ciekawa. Jego samego, jego ojca i syna   łączą nie tylko więzy krwi, ale wielka pasja – kino i aktorstwo.

 Stał się znany dzięki roli Pawła Jankowskiego w legendarnym   serialu komediowym ”Wojna Domowa” [1965] Jerzego Gruzy. Uznanie w oczach krytyki zdobył jako Tomek „Bicz” Maliniak, były więzień, który staje na czele bandy gitowców w filmie Mieczysława Waśkowskiego ”Nie zaznasz spokoju” [1977]. Rola ta przyniosła mu dużo satysfakcji i nagrodę Srebrnej Plakietki na festiwalu Gdańskim, za pierwszoplanową rolę męską. Zdobywał też doświadczenie na scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze (1974-75) i później w Teatrze Narodowym (1978-81).

Podczas studiów aktor został ojcem. Jego syn, to Krzysztof Artur Janczar. Jak mówi szczerze aktor, nie był stuprocentowym ojcem. Przez różne sprawy, a także wyjazd aktora do Ameryki, żył z dala od syna. Choć straconego czasu nie da się cofnąć, dziś ich relacje są dobre.

W latach 70. Janczar często pojawiał się na ekranie. W 1981 r. wystąpił w trzech filmach, a potem poleciał do USA, by odwiedzić swoich znajomych. W tym czasie w Polsce wprowadzono stan wojenny. Imał się różnych zawodów. Nie porzucił jednak marzeń o aktorstwie. Chodził na przesłuchania i zabiegał o role. Jednym z przełomowych momentów w karierze Janczara było przesłuchanie do filmu „Polowanie na Czerwony Październik”.

Do kraju wrócił w 1993 r. Swojej decyzji nigdy nie żałował. Gra w serialach, min. w „Klanie”. W 2014 r. zagrał epizod w „Bogach” Łukasza Palkowskiego. Wystąpił także w odcinku amerykańsko-niemiecko-francuskiego serialu „Przekraczając granice”.